OLEJ KOKOSOWY
Olej kokosowy najbardziej ceniony jest w regionach Pacyfiku, ale dzięki swojemu specyficznemu składowi i właściwościom szybko zyskuje uznanie na całym świecie. Palmy kokosowe uprawiane są na dużą skalę głównie na Filipinach, w Indonezji, Malezji, Indiach i Sri Lance, więc właśnie stąd pochodzi ten olej. Z owoców palmy kokosowej pozyskuje się część płynną, czyli bielmo (tzw. mleko kokosowe) oraz cześć stałą – miąższ (po wysuszeniu kopra). Właśnie z kopry uzyskuje się olej kokosowy.
Warto zaznaczyć, że na rynku dostępne są dwa rodzaje oleju kokosowego: rafinowany (bielszy, bezzapachowy) oraz nierafinowany (tłoczony na zimno, o delikatnym zapachu kokosa, niebielony). Zdrowszy jest ten drugi, ale jest też droższy.
Olej kokosowy ze względu na swój skład nazywany jest najzdrowszym olejem świata. Czym więc się wyróżnia od innych olejów, tak licznych w przemyśle, zarówno kosmetycznym, jak i spożywczym?
W oleju tym 44% tłuszczu to rzadko występujący w przyrodzie kwas laurynowy (wspomagający m.in. układ immunologiczny). Po za licznymi kwasami zawiera także witaminy B1, B2, B3, B6, C, E, kwas foliowy oraz wapń, żelazo, potas, fosfor, magnez i cynk. Poza tym olej kokosowy zbudowany jest z trójglicerydów średniołańcuchowych, które są metabolizowane inaczej niż inne tłuszcze. W tym momencie wszystkie Panie dbające o linie powinny się uśmiechnąć J , bo to oznacza, że cząstki tłuszczu zawarte w oleju kokosowym wykorzystywane są do produkcji energii, a co za tym idzie przyśpieszają tempo przemiany materii.
Właściwości kosmetyczne:
- Przyśpiesza gojenie uszkodzonych tkanek
- Nawilża i wygładza skórę
- Działa antybakteryjne – pomaga w zwalczaniu trądziku
- Chroni skórę przed słońcem
- Odżywia włosy i chroni je przed uszkodzeniem
- Zwalcza łupież
- Zapobiega powstawaniu rozstępów
- Zapobiega powstawaniu „plam starczych”
- Naturalny środek do demakijażu
Moje odczucia:
Olej kokosowy stosuję już od dawna, głównie jako balsam do ciała. Muszę przyznać, że nic tak dobrze nie nawilża mojej skóry, jak olej kokosowy. Jest on bardzo wydajny i dość dobrze się wchłania, ale warto odczekać 2-3 minuty zanim założymy ubranie. Stosowałam ten olej również na włosy i efekty były widoczne już po jednym użyciu (ja zostawiam olej na włosach na całą noc). Oczywiście trzeba mieć dużo cierpliwości, aby go porządnie zmyć, której mi niestety brakuje ? i dlatego rzadko nakładam jakikolwiek olej na głowę i włosy. Jako, że zużywam dość duże ilości, to do tego typu zabiegów używam tańszej wersji oleju, czyli rafinowanego (ok. 15-20zł/500ml). Uważam, że doskonale się sprawdza i nie ma potrzeby wydawania pieniędzy na wersję droższą. Oczywiście jeżeli chcecie używać go do działań spożywczych to zdecydowanie warto dopłacić i kupić nierafinowany, bo ma lepsze właściwości zdrowotne.
Natomiast jeżeli chodzi o zastosowanie oleju kokosowego do masażu, to nie jest to mój ulubiony środek. Jest on dla mnie zbyt „tłusty” i nie mam takiego wyczucia tkanek i mięśni, jak przy zastosowaniu np. oleju ryżowego. Jak najbardziej nadaje się do masażu relaksacyjnego podczas którego na ogół stosuje się większe ilości środka poślizgowego.
Podsumowując, z czystym sumieniem polecam olej kokosowy, który jest świetnym balsamem nawilżającym za bardzo dobrą cenę!