OLEJ ARGANOWY
Olej arganowy pozyskiwany jest z nasion drzewa arganowego. Nazywany „złotem Maroka” lub „płynnym złotem” ze względu na swoje pochodzenie i wyjątkowy skład. Mieszkańcy Maroka używają tego oleju w życiu codziennym, zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. W Polsce jeszcze do niedawna mało popularny olej, ale aktualnie coraz bardziej doceniany i powszechnie dostępny. Najlepszy jest olej „czysty”, bez żadnych chemicznych dodatków.
Najbardziej wartościowymi składnikami w oleju arganowym są kwasy tłuszczowe, których jest ponad 90% oraz witamina E, potocznie zwana „witaminą młodości”. Składniki te powodują stymulację wewnątrzkomórkową, a co za tym idzie dotlenie i przywrócenie właściwej ochrony hydrolipidowej. Dzięki wysokiej zawartości witaminy E, która silnie nawilża i działa jako przeciwutleniacz w walce z wolnymi rodnikami, olej ma silne właściwości przeciwzmarszczkowe.
Właściwości kosmetyczne:
- Silne nawilżanie i odżywianie skóry, włosów i paznokci
- Działanie przeciwstarzeniowe i antyzmarszczkowe
- Przyśpiesza gojenie ran i podrażnień na skórze
- Wzmacnia włosy
- Odnawia kruche i łamliwe paznokcie
- Ma działanie łagodzące i przeciwzapalne
- Zapobiega powstawaniu rozstępów, a te które już powstały są mniej widoczne
- Zmniejsza widoczność blizn
- Uelastycznia skórę
- Działa nawilżająco na usta
- Chroni przed działaniem promieni UV
- Stosowany w leczeniu chorób skóry – łuszczycy, egzemy, a także przy zmianach trądzikowych
Moje odczucia:
Osobiście wszelkie oleje stosuje zawsze na noc, aby miały czas dogłębnie wsiąknąć w skórę. Niestety olej arganowy ma bardzo charakterystyczny zapach i nie jest to zapach miły – przynajmniej w moim odczuciu, a także mojego męża :). Jeżeli mieszkasz z kimś może być to zapach drażniący. Na pewno cechą pozytywną jest to, że olej bardzo szybko się wchłania, przez co nie brudzi ubrań i pościeli. Ciało po oleju arganowym jest wyraźnie nawilżone i gładkie. Od czasu do czasu stosuję także ten olej na włosy (wsmarowuję w końcówki i trzymam tak całą noc) i faktycznie włosy są „jedwabiste”, ale dużym problemem jest dokładne zmycie tego oleju – spłukanie raz na pewno nie wystarczy, więc trzeba być cierpliwym ?