W dzisiejszych czasach większość z nas spędza wiele godzin w pracy, najczęściej w pozycji siedzącej. Komputer, krzesło, biurko i tak minimum 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Przy takim trybie życia niezbędna dla zachowania zdrowia jest aktywność fizyczna. Praktycznie każda forma ruchu w tym przypadku będzie dobra. Może być to bieganie, fitness, tenis, sporty zespołowe i wiele innych. Najważniejsze, żeby to co robimy sprawiało nam radość. Jeżeli nie lubimy cross fitu, to nie chodźmy na niego tylko dla tego, że jest teraz bardzo modny. Zamiast tego wybierzmy aktywność, którą lubimy, dzięki temu nie będzie problemu z motywacją do treningu.
Większość naszych klientów to właśnie osoby pracujące w pozycji statycznej. Próbują oni różnych form aktywności, ale niestety większość z nich zapomina lub po prostu nie wie o 2 podstawowych zasadach w treningu:
- Dynamiczna rozgrzewka
Aby przygotować ciało do wysiłku, jakiemu zostanie poddane, należy się rozgrzać. Warto zacząć od lekkiego truchtu, który przyspieszy krążenie i doprowadzi więcej krwi do pracujących mięśni. Pomału wzrośnie temperatura ciała, a mięśnie staną się bardziej elastyczne, przez co mniej podatne na urazy. Po krótkim, 5 minutowym truchcie warto wykonać kilka dynamicznych ćwiczeń typu skipy, wypady, skoki, przeskoki itp. Po takiej rozgrzewce zarówno mięśnie, jak i stawy oraz cały organizm są przygotowane do dużego wysiłku. Należy unikać statycznego rozciągania gdyż wg badań obniża ono poziom siły i mocy mięśniowej przez około 1 godzinę. [Biernat R. „Strategia zapobiegania urazom w siatkówce”; Olsztyn 2010]
- Rozciąganie po treningu
Gdy zakończyliśmy już część właściwą treningu, bardzo ważne jest rozciąganie po. Zmęczone mięśnie i włókna są skrócone. Rozciągając je pomagamy im się wydłużyć co w kolejnym treningu wpłynie na ich odpowiednią pracę. Mięśnie bez przykurczu pozwalają krwi swobodnie przepływać i usuwać z nich produkty przemiany materii, co przyspiesza ich regenerację.
Zalety rozciągania:
– zwiększona ruchomość stawów;
– mniejsze ryzyko kontuzji;
– szybsza regeneracja mięśni po treningu;
– zapobiega przykurczom mięśni;
– wzmacnia i zwiększa elastyczność ścięgien oraz więzadeł;
– lepsze samopoczucie i komfort psychiczny;
– zwiększa przepływ krwi przez mięśnie.
Zachowanie powyższych porad spowoduje, że zmniejszymy ryzyko wystąpienia urazów oraz będziemy dłużej cieszyć się dobrą kondycją, zdrowiem i samopoczuciem!