W trakcie trwania ciąży zachodzą zmiany w anatomii, fizjiologii i metabolizmie kobiety. U większości kobiet prowadzi to do silnego bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowo- krzyżowym, napięcia w odcinku szyjnym kręgosłupa oraz obrzęków kończyn dolnych.
Najlepiej zacząć masaż jeszcze przed zajściem w ciążę. Pozwoli to przygotować ciało do nowych bodźców oraz uelastyczni skórę co będzie miało ogromny wpływ na wielkość rozstępów lub nawet ich brak.
Jeżeli jednak już jesteś w ciąży, a wcześniej nie miałaś masaży to nic straconego. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, czujesz się dobrze i lekarz nie widzi żadnych przeciwskazań to masaż może przynieść Ci dużą ulgę i wiele korzyści.
Masażu dla kobiet w ciąży nie wykonuje się w pierwszym trymestrze, więc zanim wybierzesz się na masaż poczekaj cierpliwie, aż upłynie określony czas. W naszym gabinecie nie kładziemy kobiety w ciąży na brzuchu. Dobór pozycji jest ustalany indywidualnie (pozycja na siedząco lub leżenie boku). Obie te pozycje są bardzo wygodne, ale zdecydowanie więcej jesteśmy wstanie zrobić przy pozycji na siedząco (szczególnie jeżeli masz spięty kark). Masaż jest zdecydowanie delikatniejszy niż zwykły masaż. Nie używa się takich technik jak: oklepywanie czy wibracja. Jeżeli nie miałaś nigdy wcześniej masaży to na początek zaleca się spotykanie raz w tygodniu, a z czasem zwiększa się częstotliwość. Oczywiście zależy to także od tego jak się czujesz w trakcie masażu i między nimi. Dużym problem w okresie ciąży są także spuchnięte nogi i związane z tym uczucie tzw. „ciężkich nóg”. Na to także możemy pomóc stosując techniki masażu klasycznego lub drenażu limfatycznego. Przynosi to bardzo dużą ulgę. Przy masażu kończyn dolnych stosuje się ułożenie na plecach w pozycji pół siedzącej.
Masaż jest także bardzo pomocny w okresie połogu oczywiście jeżeli przebiega on bez żadnych powikłań. Tak na prawdę to już w pierwszej dobie po porodzie można zastosować bardzo delikatny masaż powłok brzusznych, który ma za zadanie przyśpieszyć proces inwolucji macicy (zmniejszenie się macicy do rozmiarów sprzed ciąży). W drugim miesiącu po porodzie można powoli zaczynać pracę nad skórą, która została nadmiernie rozciągnięta w trakcie ciąży i przez to mogą pojawić się rozstępy. Jeżeli masaż jest wykonywany regularnie można je znacznie zniwelować. Trzeba pamiętać, że pracę nad rozstępami powinno się zacząć wtedy kiedy są one jeszcze sino czerwone.
Masaż jest świetną metodą na poprawę samopoczucia przyszłej mamy, bo wpływa na wiele układów i narządów. Jednak głównym jego zadaniem w okresie ciąży jest silne działanie relaksacyjne, które wpłynie zarówno na kobiete, jak i dzidziusia.
Przeciwwskazania do masażu u kobiet w ciąży:
- pierwszy trymestr ciąż,
- choroby układu sercowo- naczyniowego
- cukrzyca ciężarnych,
- zapalenie trzustki,
- kłębuszkowe zapalenie nerek,
- odmiedniczkowe zapalenie nerek,
- ostra niewydolnośc nerek,
- kamica nerkowa,
- nefropatia cukrzycowa,
- wady wrodzone nerek rozwojowe,
- zatrucie ciążowe,
- stan przedrzucawkowy,
- rzucawka,
- niedokrwistości,
- skaza krwotoczna naczyniowa,
- skaza krwotoczna osoczowa,
- skaza krwotoczna pochodzenia płytkowego,
- białaczka,
- nadczynność i niedoczynność gruczołu tarczycowego,
- nadczynność i niedoczynność gruczołów przytarczycowych,
- nieprawidłowy przebieg ciąży (dysfunkcja narządów moczowo- płciowych, zaburzenia rozwoju płodu),
- choroby zakaźne,
- gorączka,
- wymioty,
- bóle niewiadomego pochodzenia,
- wysokie ciśnienie krwi,
- ból brzucha
Cennik:
- 30 min – 150zł
- 45 min – 175zł
- 60 min – 200zł